Witajcie entuzjaści programowania i pasjonaci gier komputerowych!

 

Dzisiaj mam przyjemność poruszyć temat, który, jak sądzę, zainteresuje wielu z was – mianowicie chciałbym przybliżyć fascynujący świat mechanik stosowanych w grach komputerowych

 

Gry to znacznie więcej niż tylko rozrywka. Są one unikalnym połączeniem sztuki, matematyki, fizyki oraz inżynierii, tworzącym niepowtarzalne doświadczenia dla graczy na całym świecie. W tym krótkim wpisie poruszę kwestie takie jak fizyka w grach, sztuczna inteligencja, systemy zarządzania postaciami, światło i dźwięk, systemy ekonomiczne oraz dialogi (ogólnie fabuła). Każdy z tych elementów odgrywa kluczową rolę w tworzeniu immersyjnych i angażujących środowisk, które potrafią przyciągnąć graczy na długie godziny. Co więcej, mechaniki z gier komputerowych są wykorzystywane nawet poza grami w takich dziedzinach jak edukacja, marketing a nawet rehabilitacja ludzi. Też o tym wspomnę. Zapraszam do lektury.

 

Zacznijmy od definicji. Mechaniki w grach to zestaw reguł i systemów, które określają, jak gra działa i jak gracze wchodzą z nią w interakcję. Te mechaniki mogą obejmować szeroki zakres elementów, od prostych zasad ruchu postaci, po skomplikowane systemy zarządzania zasobami czy rozwijania postaci. Oto skrótowy zapis kilku kluczowych aspektów, które rozwijają tę definicję.

 

Kluczowe aspekty mechaniki gier

 

System Punktów i Wyników: Mechanika ta jest podstawą wielu klasycznych gier, jak "Tetris" czy "Pac-Man", gdzie gracze zdobywają punkty za każdą wykonaną akcję. System ten motywuje do poprawy wyników i rywalizacji na listach liderów.

 

Zarządzanie Zasobami: Kluczowe w grach strategicznych, jak "StarCraft" czy "Civilization". Gracze muszą efektywnie zarządzać zasobami takimi jak surowce i pieniądze, aby rozwijać swoje imperia i pokonywać przeciwników.

 

Systemy Ruchu i Nawigacji: Niezwykle ważne w grach platformowych, jak "Super Mario Bros", gdzie mechanika skakania jest kluczowa, oraz w grach RPG, takich jak "The Witcher", gdzie istotne jest swobodne poruszanie się po otwartym świecie. Sterować w grze można również tzw. customowymi kontrolerami np kierownicą w grach wyścigowych czy wolantem w symulatorach lotu. 

 

Walka i Konflikty: Centralna część gier akcji, takich jak "Street Fighter" czy "Dark Souls", gdzie gracze muszą wykazać się umiejętnościami walki i strategią. Konflikty są główną motywacją niektórych typów graczy. Szerzej o typach graczy w dalszej części.

 

AI i Zachowanie NPC (npc to postać sterowana przez grę): W grach jak "The Elder Scrolls V: Skyrim", NPC mają własne harmonogramy i zachowania, reagując na akcje gracza. W "Grand Theft Auto" NPC reagują dynamicznie na działania gracza.

 

Questy i Misje: W "World of Warcraft" gracze wykonują zadania, od prostych poleceń zbierania przedmiotów po skomplikowane misje fabularne. Dzięki temu gra wciąga gracza jeszcze bardziej i motywuje do dalszej rozgrywki. 

 

System Postępów i Rozwoju Postaci: W grach takich jak "Final Fantasy" czy "Diablo", postacie graczy zdobywają doświadczenie i rozwijają umiejętności, stając się silniejszymi i zdolnymi do pokonywania większych wyzwań.

 

Interakcje i Wybory Dialogowe: W "Mass Effect" czy "Dragon Age" wybory dialogowe wpływają na rozwój fabuły i relacje z innymi postaciami.

 

Elementy zagadek (tzw.puzzle): Gra jak "Portal" oferuje skomplikowane łamigłówki, które wymagają od graczy logicznego myślenia.

 

Elementy Eksploracji i Odkryć: W "Minecraft" gracze mają do dyspozycji ogromne światy do eksploracji, gdzie mogą odkrywać nowe tereny, surowce i tajemnice.

 

System Wytwarzania i Tworzenia Przedmiotów: tutaj najczęściej za przykład służy "Minecraft" który, pozwala na tworzenie różnorodnych przedmiotów z surowców.

 

Tryby Gry i Poziomy Trudności: "Call of Duty" oferuje różnorodne tryby gry, od kampanii dla pojedynczego gracza, przez wieloosobowe rozgrywki, po tryb zombie. Różne poziomy trudności umożliwiają dostosowanie wyzwań do umiejętności gracza.
 

Podstawowe motywacje gracza


Wszystkie te elementarne mechaniki można wyjaśnić za pomocą czterech podstawowych motywacji gracza. Ten podział jest udokumentowany w teorii gier i psychologii.
Dzieli on graczy na cztery podstawowe typu:

 

Zdobywcy (Achievers): Ten typ gracza skupia się na osiąganiu określonych celów w grze. Zdobywcy czerpią satysfakcję z zdobywania punktów, poziomów, umiejętności, czy innych wskaźników sukcesu. Lubią wyzwania i często koncentrują się na zakończeniu gry lub osiągnięciu jak najwyższego wyniku. Dla zdobywcy bardzo ważne są konkretne osiągnięcia w grze, jak zdobycie rzadkiego przedmiotu czy ukończenie wszystkich misji.

 

Eksploratorzy (Explorers): Eksploratorzy cieszą się z odkrywania nowych obszarów, tworzenia map, czy odkrywania tajemnic ukrytych w grze. Interesują ich ukryte funkcje i sekrety, a także zrozumienie mechanizmów działania gry. Eksploratorzy lubią badać każdy zakamarek świata gry, zamiast skupiać się wyłącznie na osiąganiu zamierzonych celów.

 

Społecznicy (Socializers): Dla tego typu gracza najważniejsze są interakcje z innymi graczami. Społecznicy czerpią przyjemność z rozmów, budowania relacji, współpracy lub rywalizacji z innymi. W gry wieloosobowe grają głównie dla aspektu społecznego, a niekoniecznie dla samej gry. Można ich często znaleźć na czatach gier lub w grach wymagających współpracy.

 

Zabijacze (Killers): Ten typ gracza czerpie przyjemność z rywalizacji z innymi graczami, często w agresywny sposób. Zabijacze lubią rywalizować, dominować i pokonywać innych graczy, często w bezpośredniej konfrontacji. W grach wieloosobowych mogą dążyć do osiągnięcia dominacji poprzez pokonywanie innych graczy lub narzucanie swoich zasad.
 

Zastosowanie mechaniki gier w innych dziedzinach

 


Poza fascynującym światem gier komputerowych, mechaniki wykorzystywane w tych rozgrywkach znajdują zastosowanie w wielu innych dziedzinach. Ich adaptacja w różnych obszarach pokazuje, jak uniwersalne i wpływowe mogą być technologie i metody rozwijane pierwotnie dla branży gier. Poniżej kilka przykładów zastosowania grywalizacji.

 

Edukacja i Szkolenia
Jednym z najbardziej oczywistych zastosowań mechanik gier jest sektor edukacyjny. Grywalizacja, czyli wykorzystanie elementów gier w nie gamingowych kontekstach, zyskała popularność w nauczaniu i szkoleniach. 

 

Zdrowie i Rehabilitacja
Innym interesującym zastosowaniem mechanik gier jest sektor zdrowia, szczególnie w rehabilitacji fizycznej i psychologicznej. Gry wykorzystujące kontrolery ruchu lub technologie VR (Virtual Reality) są używane do pomocy pacjentom w odzyskiwaniu mobilności i koordynacji. Na przykład, algorytmy śledzenia ruchu, pierwotnie opracowane dla gier, są teraz stosowane w terapiach dla poprawy precyzji i zręczności ruchowej.

 

Marketing i Reklama
Mechaniki gier znalazły również swoje miejsce w marketingu i reklamie. Grywalizacja w reklamie polega na wykorzystaniu elementów gier, takich jak punkty, osiągnięcia, tablice wyników, do zwiększenia zaangażowania konsumentów. Firmy tworzą aplikacje i kampanie, które motywują użytkowników do interakcji z marką, oferując im nagrody lub wirtualne wyzwania, co z kolei przekłada się na lepszą widoczność i lojalność klientów.

 

Rozwój Oprogramowania i Testowanie
W branży oprogramowania, szczególnie w testowaniu, wykorzystuje się techniki znane z gier do symulowania różnych scenariuszy i warunków. Algorytmy AI, wykorzystywane w grach do generowania zachowań NPC, mogą być użyte do automatyzacji testów, imitując różnorodne działania użytkowników. Dzięki temu testowanie staje się bardziej efektywne i wszechstronne.

 

Sztuczna Inteligencja i Machine Learning
Na koniec warto wspomnieć o roli gier w rozwoju sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Gry, takie jak szachy czy Go, służą jako platformy do trenowania i testowania algorytmów AI. Sztuczna inteligencja, ucząc się w tych kontrolowanych, ale złożonych środowiskach, rozwija umiejętności, które później mogą być wykorzystane w bardziej praktycznych zastosowaniach, takich jak rozpoznawanie mowy czy autonomiczna jazda.

 

Jeśli chcesz przekonać się na własne oczy jak mechaniki takie mogą być użyte w edukacji to zapraszam na mój kurs.  Angażuje w nim kursantów poprzez wyzwania i postępy w kursie aby proces nauki był bardziej wciągający i efektywny. Jeśli natomiast chciałbyś rozszerzyć swoją wiedże na temat grywalizacji to jest świetna publikacja na ten temat polskiego autora.