Zastanawialiście się kiedyś, do czego SQL może nam się przydać zawodowo? Otóż jest naprawdę wiele profesji, w których bazy danych królują. Myślę, że niektórych jesteście w stanie się domyślić, a inne mogą Was nieco zaskoczyć. Bardzo często mówi się o tym, że dane są przyszłością. Przetwarzamy ich coraz więcej i w jakiś sposób musimy być tymi danymi w stanie zarządzać i je przetwarzać. W związku z tym pracy dla osób, które znają bazy danych i posługują się językiem SQL będzie coraz więcej.

 

It to obszar bardzo mocno związany z bazami danych. Zacznijmy od testera oprogramowania. Jego praca jest wręcz oparta na SQLu, który znacznie ułatwia mu wykonywanie niektórych zadań. Jeśli jesteś testerem, to znajomość baz danych pozwoli Ci na wykonanie podstawowych czynności, takich jak uzyskanie dostępu do bazy danych, przechowywanie danych z bazy czy wyszukiwanie informacje z tej bazy. Idąc o krok dalej, jako tester ze znajomością SQL będziesz mógł modyfikować te dane do testów oraz je pobierać. Umiejętność operowania bazami danych pozwoli Ci również na uruchomienie skryptu i weryfikację bazy. SQL przyda się również w bardzo ważnej czynności, jaką wykonuje tester – wykonywaniu wszelkiego rodzaju testów (wydajności, spójności bazy danych, bezpieczeństwa itp.).

 

Kolejny zawód, który dzięki znajomości SQLa bardzo ułatwia pracę, to analityk. Zaskoczony? Praca analityka w głównej mierze opiera się właśnie na analizie danych. Zatem jeśli będzie on wiedział, co w bazach danych piszczy, praca, którą wykonuje stanie się po prostu przyjemniejsza. Pamiętajcie, że na wielu stanowiskach analitycznych SQL to wręcz podstawowe narzędzie pracy. Analityk ze znajomością baz danych będzie mógł z pewnością dodawać różne elementy do bazy danych (np. za pomocą komendy insert into), a jeśli zajdzie taka potrzeba – usuwać dane z bazy. Analityk będzie mógł również wykonywać różne operacje na bazach danych, a pomogą mu w tym SQLowe funkcje typu union, funkcje okna over i inne.

 

Po testerze i analityku, przejdźmy na chwilę do programisty. Oczywiście osoby zajmujące się frontendem świetnie sobie radzą bez znajomości SQLa i baz danych. Jednak Ci, których praca ma związek z danymi – czyli w zasadzie wszyscy – dzięki znajomości SQL będą mogli tworzyć i udoskonalać istniejące bazy danych, a także dbać o implementację nowych procesów. Programista ze znajomością baz danych będzie mógł uczestniczyć we wdrożeniach systemów informatycznych oraz przygotowywać wizualizacje danych. Ważnym punktem pracy programisty będzie także optymalizacja zapytań oraz utrzymywanie bazy danych w dobrym stanie.

 

Jeśli rozpoczynasz swoją przygodę w IT i w pewnym momencie stwierdzisz, że to jednak nie jest dla Ciebie, znajomość baz danych pozwoli Ci znaleźć pracę w wielu innych dziedzinach. SQL przydaje się między innymi w analizie danych, analizach finansowych i ryzyka, controlingu, logistyce, zarządzaniu i wielu innych zawodach. Nawet wysoko postawieni managerowie opierają swoje decyzje na danych – spotkałem wielu ze znajomością SQLa. Ogromną siłą języka SQL jest jego prosta konstrukcja. Podstawowe zapytania do bazy danych konstruujemy w sposób identyczny z tym, jak mówimy. Należy przy tym zachować jedynie kilka prostych zasad. Dzięki temu SQL posiada niski próg wejścia i w krótkim czasie można się go nauczyć tak, aby móc wykorzystywać go w pracy.