Co się dzieje?!


Ogarnia Cię panika! Zimny pot zaczyna zraszać Twoje czoło. Właśnie się obudziłeś. Jest poniedziałek 6:00. Za chwilę wstaniesz z łóżka, zrobisz sobie poranną kawę i zaczniesz dzień pracy w swoim domowym biurze… Znaczy zrobiłbyś sobie kawę, i spokojnie zacząłbyś dzień. Jednak Ty leżysz wpatrzony szerokimi ze strachu oczami w sufit, bo właśnie przypomniało Ci się, że za dwie godziny masz oddać duży projekt dla ważnego klienta… Problem jednak w tym, że projekt nie został skończony. Za godzinę będziesz musiał zadzwonić do klienta (po raz kolejny) i poprosić o przedłużenie terminu. Znowu to samo!

Zobaczmy teraz, jak wyglądałby Twój poniedziałkowy poranek gdybyś po spokojnie przespanych siedmiu godzinach wstał o 6:00, zaparzył sobie aromatyczną kawę, przejrzał najnowsze e-maile i wiadomości, wysłał kilka wycen (ponieważ stworzyłeś sobie świetną poranną rutynę) a o 7:30 wysłał gotowy, projekt dla klienta z życzeniami miłego dnia.

Która z wersji rzeczywistości podoba Ci się bardziej?

A która jest Twoją obecną?

Odpowiednie zarządzanie czasem to nie tylko przydzielanie odpowiedniej ilości godzin na poszczególne zadania. To dobre planowanie marszruty działań, to harmonogramowanie swoich prac i mierzenie postępów. To dobre codzienne nawyki i rutyny, to odpowiednio wykorzystane narzędzia i dobry rytm pracy. Tego wszystkiego dowiesz się z mojego kursu: Zarządzanie czasem w IT. Kurs video. Zwiększ swoją produktywność w pracy.

Ale po co w ogóle jest Ci potrzebne zarządzanie czasem? Dlaczego w dzisiejszej pracy specjalisty IT, web dewelopera czy freelancera odpowiednie ogarnianie się w czasie i zleconych zadaniach jest takie ważne?

Po pierwsze  - spokój ducha i umysłu


Zawsze postrzegałem siebie jako jednoosobową spółkę akcyjną. Adrian Prościak S.A. Każdego dnia emituję 24 akcje. Są to moje godziny do wykorzystania. Część z nich sprzedaję żeby zarabiać na życie, a część z nich po prostu wykorzystuję na życie. Ważne jest to, aby przeznaczać swój czas na zadania, które przynoszą najwięcej efektów, sprzedawać go tym, którzy dają najwięcej. W kontekście zarządzania projektami i zadaniami – odpowiednie rozdzielenie czasu i zasobów na Twoje zadania jest niezwykle ważne. Jeśli masz duży projekt dla dużego klienta, ważne do wykonania zadanie w pracy – to to są Twoje priorytety. Naucz się dobrze określać priorytety i poświęcać im odpowiednio dużo czasu i uwagi, a uzyskasz kontrolę nad swoim życiem zawodowym – będziesz oddawał zlecenia na czas, będziesz postrzegany jako dobry pracownik, dobry zleceniobiorca i przede wszystkim – będziesz spał spokojnie.
 

Po drugie  - reputacja


            Jak wspomniałem powyżej. Każdy z nas jest jednoosobową spółką akcyjną a co za tym idzie – każdy z nas jest osobną, niezależną marką. Nasze nazwisko to nasza marka osobista i tylko od nas zależy, co ludzie będą mówili na nasz temat. Gdy sprawnie zarządzasz swoim czasem na czas realizujesz powierzone Ci projekty. Gdy nie robisz nic „na szybko, po nocach” Twoja praca jest wyższej jakości. Klienci to widzą i doceniają. Oprócz tego, że pracuję na etacie jestem także freelancerem. Realizuję zadania dla klientów. W niektórych obszarach mam już taką renomę – że nie muszę szukać nowych zleceń. Moi klienci do mnie wracają i polecają mnie nowym. To dużo znaczy. Gdybym nie zarządzał swoimi priorytetami i czasem na nie przeznaczanym – nie byłbym tak dobry.
 

Po trzecie – rodzina i czas na relaks


                Oczywiście, że nikt nie zabroni Ci zarywać nocy i pracować po 16 godzin dziennie. Niektórzy „guru” rozwoju osobistego czy biznesowego nawet to rekomendują. Ja wyznaję jednak żeby pracować mądrze, a nie ciężko. Niektóre mozolne czynności można zautomatyzować, zwłaszcza teraz, gdy mamy dostępną bardzo tanią i bardzo dobrą AI w postaci GPT-4. Automatyzacja procesów i ich wyszczuplanie to też jedne z głównych zasad LEAN, który jest teraz bardzo modny w biznesie. Oszczędzając czas, oszczędzasz pieniądze i możesz zrobić więcej a w konsekwencji zarobić więcej. Mądra praca, czyli taka, w której używasz odpowiednich narzędzi do automatyzacji procesów pozwoli Ci wywiązać się na czas ze wszystkich zadań i znaleźć czas dla siebie i dla bliskich. Warto spać minimum 7h na dobę. Warto spędzać czas z rodziną, warto pójść na basen czy na siłownię, przygotować zdrowy i pożywny posiłek, spotkać się z przyjaciółmi. Warto i się opłaca!
 

No i powinna być puenta…


            No i jest. Są w życiu rzeczy ważne i ważniejsze. Praca jest jednym z filarów naszego egzystowania, kolejnymi są nasze zdrowie i rodzina, bliscy. Jeśli dobrze zarządzasz sobą w czasie, dobrze planujesz zadania i aktywności, przydzielasz priorytety – jesteś w stanie rozwijać się w każdym z tych ważnych obszarów. Stań się mistrzem zarządzania czasem, śpij spokojnie, rozwijaj się, miej czas dla rodziny. Zastanawiasz się jak? Pomogę! W moim kursie: Zarządzanie czasem w IT. Kurs video. Zwiększ swoją produktywność w pracy