Gdy zaczynałem tworzyć kurs miałem okazję odbyć z moją przyjaciółką bardzo interesującą rozmowę na temat czasu. Gdy tylko dowiedziała się, że pisze kurs na temat zarządzania czasem – opowiedziała mi jak ona „Odgruzowuje czas”. Jej filozofia odgruzowywania czasu wydała mi się niezwykle ciekawa i inspirująca.

Według niej, odgruzowywanie czasu, to nic innego jak cykliczna analiza tego co zabiera nam czas i usuwanie z życia rzeczy, których po prostu nie chce się robić. Jeśli czegoś nie czujesz, jeśli coś przynosi Ci straty (majątkowe, emocjonalne, lub czasowe) lub jeśli nie czujesz się szczęśliwy robiąc coś – usuń to z życia. Nie ma sensu marnować czasu. Łącząc tą filozofię z analizą potencjału przedstawioną w pierwszej części tego artykułu zyskujesz kompletne narzędzie do znajdowania kolejnych godzin każdego tygodnia, które możesz przeznaczyć na działania przynoszące Ci szczęście lub dodatkowy zysk.

Często jest tak, że robimy coś „z marszu”, z przyzwyczajenia, z sentymentu, nawet jeśli nie przynosi nam to wymiernych korzyści. Korzystając z mojej analizy potencjału prześwietl więc swoje aktywności oraz to, ile pieniędzy (lub wartości ważnych dla Ciebie) przynoszą. Następnie sprawdź, czy osiągniesz lepsze efekty poświęcając więcej czasu na aktywności, które przynoszą Ci już teraz większy zysk. Jeśli tak, to przestań robić to co nie przynosi korzyści – albo przynosi ich mniej na rzecz tych, które przynoszą ich więcej. Jeśli nie – znajdź kolejne aktywności, które mogą Ci pomóc przybliżyć się do Twojego celu.

 

Bonus! 8 strategii na efektywne zarządzanie czasem i zwiększenie produktywności


W dzisiejszym świecie, gdzie informacja płynie z każdej strony, a lista zadań nieustannie się wydłuża, odkrycie sposobów na lepsze zarządzanie czasem i zwiększenie produktywności może przynieść znaczną ulgę. "Odgruzowanie" swojego czasu to klucz do lepszego życia, zarówno zawodowego, jak i osobistego. Poniżej znajdziesz 8 strategii, które pomogą Ci zapanować nad swoim harmonogramem, zredukować stres i poprawić efektywność.

  1. Priorytetyzacja zadań: Zacznij od ustalenia priorytetów dla swoich zadań. Skup się na zadaniach ważnych i pilnych, a następnie na ważnych, ale niepilnych. Przyjmowanie metody Eisenhowera może pomóc w tej kwestii. Unikaj przeznaczania czasu na zadania nieistotne, które nie wpłyną znacząco na Twoje cele.
  2. Planowanie: Sporządzanie planu dnia, tygodnia czy miesiąca pozwala na lepsze zrozumienie swoich zadań i umożliwia efektywniejsze zarządzanie czasem. Przygotuj harmonogram, wyznaczając czas na poszczególne zadania, uwzględniając przerwy i czas na relaks. Ustal realistyczne oczekiwania, aby uniknąć poczucia przytłoczenia.
  3. Delegowanie zadań: Nie próbuj robić wszystkiego samodzielnie. Deleguj zadania, które mogą wykonać inne osoby. To pozwoli Ci skoncentrować się na zadaniach, które wymagają Twojej specjalistycznej wiedzy i umiejętności, zwiększając efektywność.
  4. Techniki zarządzania czasem: Wypróbuj różne techniki zarządzania czasem, takie jak metoda Pomodoro czy metoda "21/90", które mogą pomóc w utrzymaniu skupienia, zwiększeniu produktywności i poprawie nawyków.
  5. Minimalizacja rozproszeń: Zminimalizuj rozpraszacze, takie jak telewizor, telefon komórkowy czy media społecznościowe. Wykorzystaj technologie blokujące, takie jak aplikacje do zarządzania czasem, które pomogą Ci kontrolować czas spędzany na nieproduktywnych działaniach.
  6. Ustalanie granic: Ustal granice czasowe dla swoich zadań. Stwórz ramy czasowe dla poszczególnych zadań i przestrzegaj ich. Dzięki temu unikniesz przeciągania się projektów i poprawisz efektywność.
  7. Przerwy i dbanie o zdrowie: Pamiętaj o regularnych przerwach w trakcie wykonywania zadań. To pozwoli Ci naładować baterie i zwiększyć koncentrację. Dbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne, poprzez regularne ćwiczenia, zdrową dietę i wysypianie się, pozytywnie wpłynie na Twoją produktywność.
  8. Optymalizacja i refleksja: Systematycznie oceniaj swoje metody zarządzania czasem i wyniki. Staraj się optymalizować swoje strategie, ucz się na błędach i wprowadzaj poprawki. Regularna refleksja nad własnymi osiągnięciami i podejściem do zadań pozwoli na lepsze zrozumienie własnych potrzeb i dalsze doskonalenie strategii zarządzania czasem.

Podsumowując "Odgruzowanie" swojego czasu to klucz do zwiększenia produktywności, redukcji stresu i poprawy jakości życia. Przyjmując odpowiednie strategie, takie jak priorytetyzacja zadań, planowanie, delegowanie, zarządzanie czasem czy optymalizacja, można lepiej zapanować nad swoim harmonogramem i osiągnąć zamierzone cele. Pamiętaj, że dbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne oraz regularna refleksja są równie ważne dla sukcesu.

Więcej ciekawych technik nauczę Cię podczas kursu Zarządzanie czasem w IT. Kurs video. Zwiększ swoją produktywność w pracy.