Postanowienia noworoczne mogą wyglądać jak złożone algorytmy, które obiecujemy sobie wdrożyć z początkiem stycznia. Jednak jak dobrze wiemy, często już w lutym nasze ambitne
plany kończą się błędem systemu. Więc jak zaplanować ten nowy rok w branży IT, aby te postanowienia były kodem, który rzeczywiście sprawnie sekwencja po sekwencji uruchamia
się i działa? 


Zacznij od przeglądu tematów z poprzedniego roku


Zanim w ogóle zaczniesz planować, spójrz wstecz. Analiza tego, co się udało, a co nie, to jak przeglądanie logów w poszukiwaniu błędów. Co się sprawdziło? Które technologie przyniosły największe korzyści? Zapewne znajdziesz też momenty, które chciałbyś naprawić, zachowania i decyzje które wymagają zmiany. Możesz zrobić to w kolejnym roku, zwiększając szanse na sukces. Następnie zdefiniuj tego, co chcesz osiągnąć i stwórz plan.

 

Jasno określ, co chcesz osiągnąć.


W branży IT, to może być nauka nowego języka programowania, zdobycie certyfikatu, czy wdrożenie nowego projektu. Każde z tych celów jest jak projekt, w którym są pewne zadania do wykonania. Definiuj je precyzyjnie. Nie wystarczy „nauczyć się Reacta”, lepiej zdefiniuj to jako „ukończyć kurs Reacta do końca pierwszego kwartału”. W projektach, nie wszystko można zrobić naraz. Ustal więc priorytety. Co jest must-have, a co nice-to-have? Może najpierw skup się na zrozumieniu kontenerów Docker, zanim rzucisz się w wir Kubernetes, nawet jeśli ten drugi wydaje się być gorącym tematem roku.

 

Długie postanowienia są jak projekty, które nigdy nie wychodzą z fazy developmentu. Podziel je na mniejsze, zarządzalne sprinty. Nauka nowego języka? Zacznij od „napisz
pierwszy program w nowym języku do końca stycznia”. Dzięki temu każdy krok jest jak commit, który przybliża Cię do końca projektu.

 


Pamiętaj że…

 


● Świat IT jest dynamiczny i to, co było ważne w styczniu, może być już przestarzałe w czerwcu. Bądź gotowy na zmiany i adaptuj swoje postanowienia do aktualnej sytuacji. Twoje cele powinny być jak software, który jest ciągle aktualizowany.

● Zaplanuj regularne momenty, aby przeanalizować swój postęp. To jak review kodu - czasami trzeba spojrzeć na to, co napisałeś, z dystansu, aby zobaczyć, co można poprawić.


● Zawsze miej plan B. Jeśli nauka nowego języka programowania idzie ciężko, może warto skupić się na pogłębieniu wiedzy w tym, który już znasz? W IT zawsze warto mieć backup.