Jestem inżynierem z kilkunastoletnim doświadczeniem, a angielskiego uczyłem się ostatnio na uczelni. Dotychczas, mój jedyny kontakt z tym językiem ograniczał się do sporadycznego czytania instrukcji i opisów urządzeń. Teraz zacząłem pracę w firmie, gdzie korzysta się z niego prawie na co dzień. Obawiam się, że mój angielski okaże się niewystarczający.

 

Lektorzy języka angielskiego, pracujący z inżynierami i uczący ich języka technicznego dość często spotykają się z wypowiedziami, jak ta powyższa. Duża przerwa w nauce, a jednocześnie opanowane podstawy języka oraz dość pilna potrzeba podniesienia kompetencji językowej do poziomu zapewniającego komfort pracy w środowisku anglojęzycznym bywa wyzwaniem.

 

Jakie rady i jakie strategie nauki można polecić inżynierom, którzy są w takiej sytuacji? Na jakich aspektach języka powinni się koncentrować? Ile czasu potrzebują, aby opanować umiejętności jakie są od nich wymagane w pracy?

 

Oczywiście nie ma uniwersalnej odpowiedzi na te wszystkie pytania. Wiele zależy od charakteru pracy oraz tego w jakim stanie są praktyczne umiejętności danej osoby. Załóżmy jednak, że staramy się pomóc inżynierowi, którego kompetencję językową oceniono na poziom A2, co oznacza, że ma on opanowane najistotniejsze podstawy języka.

 

Okazuje się, że taka osoba nie musi w panice uczyć się wszystkich możliwych aspektów języka. Na początek wystarczy, że skoncentruje się właśnie na praktycznym wycinku angielskiego technicznego i opanuje najpotrzebniejsze zwroty, słownictwo oraz elementy funkcjonalnej gramatyki.

 

Osobom, które miały dość długą przerwę w nauce, bardzo pomocny może okazać się np. „Toolbox 1” -  kurs video angielskiego technicznego odpowiedni dla osób znających język angielski na poziomie A1-A2+. Pozwoli on na przypomnienie sobie najważniejszych aspektów z zakresu poziomu podstawowego oraz przyswojenie sobie i nauczenie się słownictwa i zwrotów technicznych.

 

Angielski techniczny, choć oczywiście oparty na zasadach i regułach gramatyki składa się jednak przede wszystkim z terminologii oraz zwrotów funkcjonalnych, przydatnych w konkretnych sytuacjach. Choć istnieje wiele specjalizacji inżynieryjnych, to jednak baza wyrażeń komunikacyjnych oraz podstawowej terminologii jest niemal uniwersalna.

 

Ważne jest więc, aby przypomnieć sobie lub nauczyć się nazw narzędzi, urządzeń, komponentów, procesów i materiałów, a także przyswoić sobie i wyćwiczyć gamę podstawowych wyrażeń przydatnych w codziennej komunikacji.

 

Potrzeba używania języka angielskiego w pracy może się wydawać wyzwaniem, ale powinniśmy spojrzeć na nią przede wszystkim jako na okazję do nauki lub powtórzenia pewnej praktycznej umiejętności, zestawu narzędzi językowych. Taka potrzeba jest tak naprawdę doskonałą okazją do nauki poprzez praktykę, co z reguły przynosi najlepsze rezultaty.

 

Profesjonalny kurs video języka technicznego, taki jak „Toolbox 1” z pewnością pomoże specjalistom, którym zależy zarówno na szybkiej i sprawnej powtórce podstaw, jak i powiększeniu repertuaru zwrotów komunikacyjnych i słownictwa przydatnego w pracy.