Jest to pierwsza rzecz, o której trzeba pamiętać już podczas konfigurowania obszaru roboczego. Te dwie główne przestrzenie barwne determinują docelowe zastosowanie projektu. CMYK, czyli Cyan, Magenta, Yellow oraz Black to cztery podstawowe barwy, które pozwalają nam na wydrukowanie pełno kolorowego obrazu. Dlatego jeśli projektowany przez nas plik, będzie miał takie zastosowanie, należy pamiętać, żeby ustawić je od samego początku. RGB z kolei to przestrzeń kolorystyczna, która składa się z Red, Green i Blue, w odróżnieniu od CMYKa, połączenie tych kolorów, da nam barwę białą. Jest ona wykorzystywana we wszystkich urządzeniach wyświetlających obraz. W tym punkcie najważniejszą różnicą jest to, że przestrzeń barwna CMYK, zawiera dużo mniejszą ilość kolorów niż RGB, dlatego jakakolwiek konwersja, może spowodować znacząca zmianę kolorów.

 

Jest to bardzo istotny parametr, który tak samo jak przestrzeń kolorystyczną ustawiamy już na etapie konfigurowania obszaru roboczego w programie graficznym. Rozróżniamy dwie główne wartości zagęszczenia pikseli na cal, które dzielą się na online i offline, analogicznie jest to 72 dpi dla wyświetlaczy. Natomiast w przypadku przygotowania plików do druku rozdzielczość wynosi 300 dpi. Te zależności pozwalają przygotować odpowiednie pliki już od samego początku.

 

Element, (a właściwie jego brak) który jest pomijany przez początkujących projektantów. Tak samo jak musisz pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu elementów w kompozycji, tak samo powinieneś mieć na uwadze pustą przestrzeń, która je otacza. Jest ona tak samo istotna i odgrywa bardzo ważną rolę w projektowaniu. Nie trzeba się obawiać zbyt dużej ilości pustej przestrzeni, aranżując każde wolne miejsce w kompozycji.

 

Każdy projekt, który przygotowujemy jest zazwyczaj swego rodzaju komunikatem, bez względu czy będzie to ulotka, post na social media lub krótka animacja. Dlatego tak ważne jest uporządkowanie informacji, które się na nich znajdują. Zarówno jeśli chodzi o wielkość jak i wyróżnienie kolorystyczne. Odpowiednie skalowanie poszczególnych elementów, ułatwi odbiorcy zapoznanie się z prezentowaną informacją. Dzięki temu łatwiej dotrze do niego komunikat, który wynikowo może przełożyć się na np. lepszą sprzedaż prezentowanego produktu.

 

Pojęcie, które odnosi się też po części do braku hierarchii. Najprościej można wyobrazić sobie zły kontrast, gdy na białym tle napiszemy tekst żółtym kolorem. Taki błąd sprawi, że nasz projekt będzie nieczytelny. W tym wypadku bardzo ważne jest, żeby pamiętać o dostępności. Odbiorcami naszych projektów mogą być nie tylko osoby z doskonałym wzrokiem, ale także takie z wadą wzroku lub innymi niepełnosprawnościami. W internecie możemy znaleźć wiele narzędzi, które pozwalają dobrać odpowiednie zestawienia kolorystyczne pod względem czytelności.

 

W tym punkcie chodzi zarówno o pary fontów jak i o wykorzystanie fontu w charakterze danego projektu. Wyobraźmy sobie stylizowany na dziecięcy font, który znajduje się na wizytówce kancelarii adwokackiej. O ile nie jest to projektowa parodia, to trzeba mieć na uwadze charakter danej grafiki. Należy dostosować typografię do komunikatu jaki dany projekt ma sobą reprezentować. W sieci dostępne są strony, które będą pomocne przy dobieraniu par fontów. Zdecydowanie warto z nich korzystać, nim dojdziemy do wprawy przy podejmowaniu takich decyzji.

 

Mimo, że nie jest to czynnik, który bezpośrednio wpływa na wygląd naszego projektu, to jest to czynność, o której powinniśmy pamiętać, po zakończeniu każdego zlecenia.. Odpowiednio nazwane pliki, zarówno na własny użytek, czy to dla klienta, będą dla nas pomocne w przypadku ewentualnych poprawek. Dodatkowe podglądy projektów również okażą się przydatne w przypadku odszukiwania starszych plików.

 

Te główne zasady nie obrazują wszystkich zależności, których należy przestrzegać podczas projektowania, jednak są one pomocną podstawą. Dzięki tej podstawie możesz wyeliminować niepotrzebne błędy, które mogą przytrafić się przy pierwszym kontakcie z grafiką. Najważniejsze i o czym należy pamiętać, to nie zrażenie się pierwszymi niepowodzeniami i praktyka. Im więcej czasu poświęcisz na projektowanie, tym łatwiej będzie Ci oswajać się z kolejnymi. Dzięki temu zdobędziesz coraz więcej doświadczenia, a początkowe problemy stają się dla Ciebie śmieszną błahostką.

Powodzenia!