Z pierwszym językiem programowania jest trochę jak z pierwszym autem. To na nim uczymy się podstaw poruszania, prawidłowych reakcji na zmieniające się otoczenie i powszechnie panujących zasad. Dlatego lepiej trafić na język, który bardziej pobłaża początkującym.  
 
Postaramy się rzucić światło na kwestie związane z językami programowania. W końcu to od niego zależy, czy kodowanie stanie się Twoją pasją i sposobem na życie, czy może porzucisz pomysł na rzecz jakiegoś innego zajęcia.  
Nie przedłużając…  
 
 

Zacznij od języka angielskiego! 

 
Tu nie ma zaskoczenia. Nim ruszymy z faktyczną nauką języka programowania, warto wcześniej odświeżyć sobie język angielski.  
Brak znajomości angielskiego w świecie IT zawsze prędzej czy później owocuje barierą, której – pomimo najszczerszych chęci - możesz nie przeskoczyć.  
 
Takich barier właściwie jest kilka. Pierwsza pojawia się już na samym początku. By napisać cokolwiek w kodzie musisz poznać komendy, które są w języku… angielskim.  
Kolejna bariera jest trochę wyższa. By być sprawnym programistą, musisz nabyć zdolność czytania dokumentacji oraz pisania komentarzy w kodzie po angielsku.  
Przed nami ostatnia – naszym zdaniem – najwyższa bariera. Jest nią umiejętność komunikowania się w języku angielskim. Być może przyjdzie ci pracować w ekipie międzynarodowej, co w świecie programowania jest częstsze niż może Ci się wydawać, więc komunikacja w tym języku będzie niezbędna. 😉 
Warto też znać angielski z innego powodu. Największe społeczności skupiające programistów przeważnie korzystają z lingua franca, a nie ukrywamy, że fajnie poznawać ludzi o podobnych pasjach!  
Reasumując – język angielski, przynajmniej na poziomie komunikatywnym, warto opanować! 
 

 

 

Jaki jest właściwie Twój cel?  

 

Zbliżasz się do wyboru pierwszego języka programowania! Ale nim to zrobisz, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pozwolą zawęzić wybór języka do kilku konkretnych.   
 
Co Cię interesuje? Możesz w końcu między innymi tworzyć systemy operacyjne (Java), algorytmy uczenia maszynowego (Python), gry komputerowe (C++) czy strony internetowe (JavaScript).  
Z tego miejsca możesz doprecyzować pytanie zastanawiając się nad back-endem bądź front-endem.  
 
Kierują Tobą cele zarobkowe? Nie ukrywajmy, w niektórych technologiach zarabia się lepiej niż w innych. Nastawienie się na naukę tych bardziej dochodowych pozwoli na jak najszybsze zdobycie odpowiednich umiejętności, które pozwolą zarabiać lepiej.  
 
Chcesz traktować programowanie jako hobby? Wiemy, ciężko to stwierdzić, gdy się jeszcze nie programowało. Ale gdy już zaczniesz stawiać pierwsze kody, warto przerzucić się na język, który sprawia Ci więcej frajdy. Po prostu.  

 
Możemy przejść z naszymi rozmyślaniami krok dalej. (Nie, to jeszcze nie wybór pierwszego języka. Teraz pochylimy się nad trendami rynkowymi!) 

 
 

Trendy jest trendy! 

 
Ameryki nie odkrywamy – warto podążać za trendami. Jeżeli jakiś język przez lata jest popularny, to z wielkim prawdopodobieństwem znaczy, że aktualnie rozwija się dużo oprogramowania tej technologii. Dużo rozwijanego oprogramowania oznacza dużo oprogramowania do utrzymania w przyszłości. Dużo oprogramowania do utrzymania w przyszłości oznacza, że jeszcze przez najbliższe lata dany język będzie miał stabilną pozycję na ryku. A za stabilną pozycją stoją stabilne miejsca pracy.  
 
Analogicznie nie warto się uczyć języka, który – dosadnie mówiąc - nie ma przed sobą żadnej przyszłości. Umiejętność programowania w danym języku może być kompletnie bezwartościowa, skoro dana technologia odchodzi w niepamięć (lub odejdzie w ciągu najbliższych lat).  
 
By sprawdzić, które języki są na topie, warto zerknąć na GitHub. Aktualnie sytuacja ma się tak. 

 

 
 
 
 

Proponowane języki programowania 

 
 
Dotarłeś do dania głównego! Przyjrzyjmy się teraz niektórym z najpopularniejszych języków programowania, które w najbliższych latach nie powinny wypaść z mainstreamu.  
 
 

Python 

 

Elegancki i prosty język programowania, którego jednym z głównych celów jest bycie czytelnym. Stworzył go w 1989 roku Guido van Rossum, który w społeczności pythonistów „dorobił” się ksywy dobrotliwego dożywotniego dyktatora. Python to język interpretowany. Oznacza to, że nie jest kompilowany. W Pythonie możemy pisać obiektowo, proceduralnie albo nawet funkcyjnie. 
W porównaniu do innych popularnych języków programowania kod Pythonia jest bardziej zwięzły. Oznacza to, że można w nim wyrazić więcej przy mniejszej liczbie linijek kodu. Python jest w tym momencie niezwykle popularny i nic nie wskazuje, by ten trend się zmienił. Data Science i Machine Learning opiera się w głównej mierze właśnie na popularnym gadzie. Świetny język dla początkujących 
 
 

 

Java 

 

Ma już 26 lat i nic nie wskazuje na to, że wkrótce miałaby dołączyć do klubu 27. Powstała w 95’ i przyświecała mu idea jako język, który można było napisać raz i uruchamiać wszędzie. Co to oznacza? Java miała działać na maszynie wirtualnej, która mogła być uruchomiona na dowolnej platformie komputerowej. Dzięki tej idei programy, które zostały napisane w Javie były wieloplatformowe. Z perspektywy czasu wiemy, że ten zamysł się udał!  
Java to język obiektowy, w dużej mierze bazujący na C i C++.  Jednak podobnie jak w przypadku C# (którego podobieństwo jest bardzo duże) jest prosta, nie pozwala na bezpośredni dostęp do pamięci i elementów niskiego poziomu, co mogłoby prowadzić do poważnych problemów. 
Java od lat znajduje się w czołówce popularności.  
 

 

C++  


Jeśli chcesz tworzyć gry, jest to język idealny dla Ciebie! C++ - pomimo swojego wieku – nadal jest powszechnie używany. C++ technicznie mówiąc jest rozszerzeniem C, co znaczy, że program napisany w C powinien się kompilować za pomocą kompilatora C++, jednak jak to w życiu zazwyczaj bywa – jest kilka wyjątków.  
Język dość trudny dla początkujących z uwagi na jego złożoność. Ale gdy już się przebrnie przez podstawy, zaakceptuje związek love – hate, i nie eksploduje Ci głowa, będziesz miał do dyspozycji potężne narzędzie w swoim ręku (lub w głowie).  
 

 

JavaScript 

 

Jeśli chcesz się związać z frontendem, jest to propozycja właśnie dla Ciebie. Praktycznie każdy programista stron internetowych musi dziś do pewnego stopnia znać ten język, ponieważ jest powszechnie stosowany. 
JavaScript przypomina C#, Javę i C++, ale na tym podobieństwa właściwie się kończą. Pierwotnie był stosowany jako język skryptowy na potrzeby stron internetowych, ale z tej roli dość szybko „wyrósł”. Teraz jest głównym językiem, po który się sięga, gdy trzeba stworzyć stronę.  
ECMAScript (nowsza wersja JavaScript), naprawiła wiele niedociągnięć pierwotnego języka. Uczyniła go też lepszym rozwiązaniem dla wielkoskalowych projektów.  
 
 

 

PHP 


Kolejna propozycja dla zdecydowanych na frontend. Nie da się ukryć, że PHP jest dość toporny. Jednak pomimo braku gracji nie można mu odmówić praktycznego zastosowania. Sam fakt, że wraz z JavaScriptem napędza większą część współczesnego Internetu dowodzi. Jak bardzo jest przydatny. Bardzo wiele popularnych stron zaczynało właśnie w PHP (Facebook), a wiele z nich nadal używa tego języka (WordPress). PHP jest prosty do nauczenia się i do stosowania, chociaż chwila nieuwagi może zwieść Cię do ciemnej alejki, w której najprawdopodobniej się zgubisz. Pierwszy wybór wielu początkujących programistów.  
 
 

 

 

Czy wybór języka nie ma większego znaczenia?  

 
Czy wybór pierwszego języka programowania właściwie jest aż tak ważny? I tak i nie. Postaramy się to wyjaśnić.  
 
Nie, ponieważ większość języków programowania opiera się na podobnych zasadach. To oznacza, że w każdym języku programowania niezmiennie czekają na nas pętle, funkcje, stałe, zmienne.  
Podstawy języków również są do siebie bardzo podobne. Koncepty są uniwersalne (dlatego Czysty kod Roberta C. Martina jest nieprzemijającym bestsellerem). Nie da się wymyślić koła na nowo. 😉 Właśnie z tego powodu ze świecą szukać programisty, który zna tylko jeden język. Gdy w przyszłości będziesz chciał przerzucić się na inną technologię, będzie to dużo prostsze, ponieważ większość już znasz. Zmieni się jedynie zastosowanie języka (no i składnia). 
 
 
Jeśli do znalezienia programisty, który zna tylko jeden język programowania potrzebna jest świeca, to by znaleźć programistę znającego wszystkie języki potrzeba co najmniej pożaru kamienicy.  
Na poziomie „profesjonalnym” poznasz tak naprawdę niewiele języków, dlatego warto od początku nakierunkować się na niszę, która interesuje właśnie Ciebie. Pierwszy język programowania, z którego później nie skorzystasz jest marnowaniem czasu.  
Zły wybór technologii może też zniechęcić, a w konsekwencji, zmusić do porzucenia nauki programowania. A szkoda, bo ten świat jest naprawdę fascynujący! 🤩