Czy rozmowa rekrutacyjna po angielsku, w trakcie której masz rozwiązywać zadania programistyczne, wydaje Ci się podwójnie trudna? Możesz mieć rację, ponieważ rozmowy rekrutacyjne dla programistów uchodzą za jedne z najbardziej wymagających i podchwytliwych. Wielu ludzi sądzi, że rozmowy rekrutacyjne dla programistów polegają głównie na sprawdzeniu, czy dany kandydat sprawnie programuje, ale to nie wszystko. W dalszej części tekstu dowiesz się, co Cię czeka, jeśli zdecydujesz się umówić na taką rozmowę.

 

O CO CHODZI W ROZMOWACH REKRUTACYJNYCH DLA PROGRAMISTÓW?


Rozmowy o pracę na stanowiska związane z rozwojem oprogramowania mogą się składać z kilku etapów. Zazwyczaj dzielą się na dwa etapy, ale niektóre mogą składać się nawet z trzech. Pierwszy etap to zazwyczaj rozmowa telefoniczna lub wideokonferencja. Trwa on przeważnie od piętnastu do trzydziestu minut. Celem tego etapu jest pozyskanie ogólnych informacji o tym, kim jesteś, czy programowanie to Twoja pasja i jaką masz na ten temat wiedzę, jakie masz umiejętności komunikacyjne i czy będziesz pasować do kultury firmy.

 

To właśnie na tym etapie kandydatom zadawane są najczęściej pytania o ich wykształcenie, doświadczenie zawodowe, a także pytania behawioralne. Można odnieść wrażenie, że to wszystko jest niezbyt skomplikowane, ale pożądany (przez przyszłego pracodawcę) sposób odpowiedzi na takie pytania jest bardziej złożony niż mogłoby się to wydawać i różni się od samego wymienienia listy ukończonych kursów, byłych pracodawców i zrealizowanych projektów. To, co powinieneś zrobić w kontekście każdego tematu (czyli wykształcenia, kariery zawodowej, osobowości), to opowiedzieć jedną lub dwie krótkie historie, które zobrazują, jak umiejętności nabyte na uczelni lub na kursie, były przydatne w pracy lub też w jaki sposób cechy Twojej osobowości pomagają Ci osiągać zawodowe cele. Wygląda to bardzo podobnie w kontekście pytań dotyczących Twoich poprzednich pracodawców i zakresu obowiązków – rekruter będzie zainteresowany głównie omówieniem szczegółów trudnych projektów, w których brałeś udział. Zapewne zapyta Cię o popełnione błędy, sytuacje konfliktowe w zespole, jakie były ich konsekwencje i jakie wnioski z tego wyciągnięto.

 

DOBRA HISTORIA TO PODSTAWA


Kiedy rekruter przechodzi do pytań typu opowiedz mi o sobie, najprawdopodobniej zapyta Cię o twoje mocne strony, ale tak naprawdę będzie chciał usłyszeć co masz do powiedzenia o swoich wadach i w jaki sposób starasz się je zrekompensować. Chętnie wysłucha historii, w których barwnie opiszesz cechy swojego charakteru i przedstawisz swoją osobowość w kontekście prawdziwych sytuacji, jakie wydarzyły się w miejscu pracy.

 

Odpowiedzi na takie pytania nie powinny ograniczać się jedynie do stwierdzenia w stylu „ rzeczywiście był taki projekt, w którym miałem problem z dotrzymywaniem terminów” lub „wydaje mi się, że jestem pracowity”. Odpowiedzi i opisy zdarzeń wymagają – w tej sytuacji – przekonującej i dobrze skonstruowanej historii albo przynajmniej kilku przykładów z codziennego życia zawodowego, które dostarczą rozmówcy więcej informacji. Dlatego też warto pokazać rekruterom, jak poradziłeś sobie z wymagającą sytuacją lub opisać, co naprawdę oznacza dla ciebie słowo „pracowity”, podając konkretne przykłady. Jako że ten etap jest raczej krótki, powinieneś zwracać uwagę na czas swoich odpowiedzi. Musisz więc przyjść przygotowany – mieć kilka tematów, a także z jasną wizję tego, co chcesz opowiedzieć na swój temat.

 

WSTĘPNE ZADANIE PROGRAMISTYCZNE


Czasami, w trakcie rozmowy telefonicznej lub wideokonferencji, możesz otrzymać wstępne zadanie programistyczne. Może ono jednak zostać pominięte – wtedy Twoje umiejętności i wiedza programistyczna zostaną zweryfikowane podczas właściwej rozmowy technicznej. Jeśli jednak zostało zaplanowane wstępne zadanie programistyczne, to zazwyczaj jego weryfikacja odbywa się zdalnie (chociaż równie dobrze możesz otrzymać zaproszenie do siedziby firmy). Może to być monitorowane (przez potencjalnego pracodawcę) zadanie, polegające na programowaniu w czasie rzeczywistym, odbywające się na jednej z przewidzianych do tego platform, takich jak CoderPad lub w edytorze kodu online np. Collabedit. W niektórych przypadkach możesz otrzymać zadanie do wykonania w domu w ciągu 24 lub 48 godzin.

 

Ta część to wstępne sprawdzenie Twoich umiejętności programistycznych i rozwiązywania problemów. Zazwyczaj nie trwa ona zbyt długo (w przeciwieństwie do właściwej rozmowy technicznej) i jeśli odbywa się na żywo, stanowi dobrą okazję dla rekrutera, do zebrania informacji o Twoim stylu komunikacji, umiejętności współpracy i – rzecz jasna – o Twoich kompetencjach technicznych.

 

Jednakże zakładanie, że na tym etapie postępowania rekrutacyjnego najbardziej liczą się Twoje umiejętności techniczne, byłoby błędem. Oczywiście to bardzo ważne, żeby pokazać, że jesteś ekspertem w swojej dziedzinie, ale musisz również nakreślić rozmówcy jasny obraz tego, jak radzisz sobie z komunikacją i pracą zespołową, gdy otrzymasz projekt do wykonania. Tutaj znów potrzebne są dobre umiejętności językowe i stosowne narzędzia, żeby przejść przez ten etap z dobrym wynikiem.

 

WŁAŚCIWA ROZMOWA TECHNICZNA


Jeśli uda Ci się dostać do ostatniego etapu rekrutacji, przygotuj się na to, że spędzisz od kilku godzin do nawet całego dnia w siedzibie firmy – albo na spotkaniach online. Ten etap zwykle trwa najdłużej i prawdopodobnie obejmie kilka rozmów, czasami z różnymi osobami. Zazwyczaj odbywa się w siedzibie firmy, ale może być również przeprowadzany zdalnie.

 

To, czego możesz się spodziewać, to bardzo często więcej niż jedna rozmowa, rozwiązywanie zadań na tablicy, a także kilka zadań technicznych do wykonania. Twój rozmówca (lub rozmówcy) będzie oceniał różne aspekty. Na pewno skupi się na Twoich umiejętnościach programistycznych, dogłębnej znajomości zagadnień związanych z programowaniem, umiejętnościach analitycznych i na tym, jak rozwiązujesz problemy, ale to nie wszystko. Tym, co będzie weryfikowane i co budzi równie duże zainteresowanie, są Twoje umiejętności komunikacyjne.

 

Ale co to właściwie oznacza? Jakie aspekty komunikacji musisz mieć opanowane? Na pewno trzeba zacząć od umiejętności aktywnego słuchania, zadawania pytań w celu lepszego zrozumienia, a także umiejętność jasnego i precyzyjnego wyrażania się. Te umiejętności, jak zapewne wiesz, są niezbędne do pracy przy projektach informatycznych. W rozmowach technicznych mogą być sprawdzane w sposób pośredni – na przykład wtedy, gdy rekruter daje Ci do wykonania zadanie programistyczne. W tym momencie możesz bowiem przyjąć dwie strategie: natychmiast zabrać się do roboty (zwłaszcza jeśli wiesz, jak rozwiązać problem), zająć się zadaniem i po prostu przedstawić jego rozwiązanie. Jest to jednak zła strategia. O wiele bardziej zalecane jest rozpoczęcie od zadania kilku pytań doprecyzowujących, następnie wyjaśnienie, co zamierzasz zrobić, zapytanie, czy zostałeś właściwie zrozumiany i wyjaśnienie, co robisz podczas wpisywania kodu w konsoli lub zapisywania go na tablicy.

 

To drugie podejście będzie opłacalne, ponieważ rekruterzy przeważnie chcą sprawdzić, jak będziesz w stanie komunikować się z różnymi interesariuszami na wszystkich etapach projektów informatycznych. Są też zainteresowani tym, jak wygląda Twój proces myślowy podczas pisania kodu i czy jesteś dociekliwy w kwestii szczegółów, potrafiąc jednocześnie dostrzec szerszy kontekst. Dobrzy, skuteczni gracze zespołowi wiedzą, jak wykorzystać te narzędzia komunikacyjne, żeby zmaksymalizować powodzenie różnych projektów informatycznych. A sami rekruterzy szukają osób potrafiących grać zespołowo. Dlatego też możesz być pewien, że dostaniesz dodatkowe punkty za mówienie o swoich procesach myślowych.

 

INNE RODZAJE ROZMÓW


Początkowa selekcja, wstępne zadanie programistyczne i finalna rozmowa techniczna stanowią najbardziej powszechny schemat przeprowadzania rekrutacji programistów. Istnieją jednak jeszcze inne typy. Jednym z nich jest tzw. rozmowa panelowa.

 

Odbywa się ona z co najmniej dwoma osobami, ale przeważnie z większą liczbą członków zespołu, który prowadzi rekrutację.

W panelu dyskusyjnym może znaleźć się Twój przyszły przełożony, przedstawiciel działu HR oraz inne osoby decyzyjne, które najprawdopodobniej zadadzą Ci pytania dotyczące doświadczenia zawodowego, kwalifikacji i celów. Taka forma rozmowy rekrutacyjnej jest wygodna dla organizacji, ponieważ wszystkie osoby decyzyjne mają okazję porozmawiać z Tobą na jednym spotkaniu, co oznacza również mniejszą liczbę spotkań dla Ciebie.

 

Jeszcze innym sposobem na rekrutację nowego programisty jest zaproszenie go na rozmowę roboczą, podczas której musisz pokazać potencjalnemu pracodawcy, co tak naprawdę potrafisz zrobić w miejscu pracy. Może to oznaczać wykonywanie obowiązków, z których musiałbyś się wywiązywać na co dzień. Takie postępowanie rekrutacyjne może trwać od kilku godzin do kilku dni.

 

Firma może rzecz jasna zastosować inną metodę rekrutacji lub zmieszać ze sobą te opisane powyżej.

 

PRZYGOTOWANIE SIĘ DO ROZMOWY REKRUTACYJNEJ


Spójrzmy prawdzie w oczy – przygotowanie się do rozmowy rekrutacyjnej wcale nie jest takie łatwe, jak mogłoby się to wydawać. Jeśli chcesz odnieść sukces, a także zmniejszyć stres związany z tą sytuacją, musisz podejść do tego kompleksowo.

 

Istnieje bowiem wiele aspektów, o które należy zadbać – doszlifowanie umiejętności programistycznych to tylko jeden z nich. Drugim aspektem – zwłaszcza jeśli rozmowa ma być przeprowadzona w języku angielskim, a Ty nie jesteś native speakerem – powinno być przygotowanie językowe. Tak naprawdę jednym z głównych celów procesu rekrutacji jest sprawdzenie, jak radzisz sobie z komunikacją. Dlatego niezbędne będzie również odświeżenie swoich kompetencji w zakresie komunikacji po angielsku. To, co musisz zrobić, to wywrzeć bardzo dobre wrażenie na swoim rozmówcy. Powinieneś przekonać go, że jesteś właściwą osobą do tej roboty.

 

CHODZI O JĘZYK (JĘZYKI)


Tak, Twoja praca bazuje na używaniu języków maszynowych. Jeśli jednak pracujesz w tej branży od jakiegoś czasu, to założę się, że wiesz, jak ważna jest skuteczna komunikacja podczas realizacji różnych projektów informatycznych. Z tego powodu możesz chcieć zaimponować swojemu rozmówcy znajomością języka angielskiego. Chodzi nie tylko o to, żeby pokazać, że dobrze potrafisz przekazać pewne treści, używając słownictwa i zwrotów z zakresu IT, ale także o zaprezentowanie dobrej wymowy, intonacji i gramatyki w komunikacji.

 

Nauka programowania w sztucznym języku wymagała od Ciebie dużo ciężkiej pracy, ćwiczeń, przygotowania, wyjścia ze strefy komfortu i wreszcie praktyki w prawdziwym życiu. Sprawy mają się dokładnie tak samo z mówieniem po angielsku. W tym konkretnym przypadku mam na myśli szlifowanie znajomości angielskiego, co pomoże Ci przejść przez proces rozmowy rekrutacyjnej z powodzeniem. Potrzebna Ci jest strategia, musisz wiedzieć, z jakich narzędzi językowych możesz skorzystać. Poza tym potrzebujesz trochę czasu na ćwiczenia.

 

Jeśli jesteś programistą i uczysz się języka angielskiego, a także przygotowujesz się do rozmowy rekrutacyjnej, to sugeruję Ci znalezienie starannie zaprojektowanego kursu, który przygotuje Cię do rozmowy rekrutacyjnej, koncentrując się na aspektach językowych, narzędziach i strategiach. Mam dla Ciebie dwie wiadomości – złą i dobrą. Zła jest taka, że w sieci nie znajdziesz zbyt wielu kursów, które są tak specyficzne. Natomiast dobra wiadomość to ta, że na www.videopoint.pl i www.udemy.com dostępny jest kurs o nazwie „Job Hunting in IT. Successful Job Interviews for IT Developers”, który jest skierowany do osób uczących się języka angielskiego. Obejmuje on praktycznie wszystkie aspekty potrzebne do pozytywnego przejścia przez rozmowę rekrutacyjną z zadaniami programistycznymi.

 

Życzę Ci powodzenia na rozmowach rekrutacyjnych.

">