W obecnych czasach bardzo często mówi się o zachowaniu prywatności. Czy to korzystając z Facebooka, telefonu, czy z wielu innych narzędzi, wszędzie gromadzone są ogromne ilości danych. Łatwo zauważyć, że najwięksi giganci, jacy istnieją, to firmy, które zarabiają dzięki danym. To między innymi Google, Facebook i Amazon. Dzięki informacji tak naprawdę jesteśmy w stanie zarobić bardzo dużo pieniędzy, a nie posiadając danych nie możemy zdziałać praktycznie nic. Są one bardzo ważne i cenne nie tylko w wielkich korporacjach. Do czego znajomość baz danych może nam się przydać w codziennym życiu?

 

Zacznijmy od starego dobrego Excela. Pozwala on na bardzo szybkie analizowanie danych i prezentowanie ich w sposób graficzny, a także tworzenie rozbudowanych raportów. Niestety ma ogromny mankament. Przez to, że jest bardzo uniwersalnym narzędziem, nie radzi sobie z dużą ilością danych. Gdy posiadamy plik ważący kilkanaście MB, potrafi bardzo wolno działać lub całkowicie się zawiesić. Z pomocą przychodzą bazy danych. Dzięki nim i językowi SQL, możemy przetwarzać nie tysiące, a miliony, nawet miliardy wierszy z danymi i to znacznie szybciej niż w Excelu. To powoduje, że bazy danych i Excel są świetnym duetem do wszelkiego rodzaju analiz. Za pomocą SQLa wyciągniemy przeliczone dane z bazy, a następnie w Excelu przygotujemy raport i przeanalizujemy wyniki. A do czego te bazy są nam potrzebne w codziennym życiu?

 

 

Załóżmy, że masz dzień wolny, który chcesz poświęcić na pozałatwianie różnych spraw. Najpierw idziesz do banku, gdzie chciałbyś wpłacić całkiem sporą sumę na swoje konto. Wiesz, że obsługa wpłat i wypłat jest oparta właśnie na bazach danych? Idziemy dalej – po drodze mijasz bibliotekę, wchodzisz, wybierasz kilka niezłych pozycji. Większość systemów bibliotecznych jest oparta na bazach danych, są tam przecież Twoje dane, jako osoby wypożyczającej, prawda? Twój kolejny punkt na mapie to apteka. Czy farmaceuta wyda Ci lek, jeśli baza danych zawierająca informację o dostępnych do kupienia lekach wysiądzie? Myślę, że znasz odpowiedź. Na koniec wycieczki wracasz do domu, siadasz na kanapie i zabierasz się za rezerwację biletów lotniczych. Bazy danych będą tu potrzebne, aby dać Ci informację o wolnych i zarezerwowanych miejscach na poszczególne loty.

 


Tak naprawdę każdy, nawet najmniejszy spis, to już baza danych. Lista zakupów, spis numerów telefonów do znajomych czy rodziny, wykaz uczniów w dzienniku szkolnym – to wszystko są bazy danych, które tworzymy sami. Na co dzień wykorzystujemy bazy danych najczęściej w celu ich przechowywania. W wielu przypadkach bazy danych są niezastąpione, ale co najważniejsze – ułatwiają nam wszystkim życie.