Jeśli wydaje ci się, że wszyscy wokół świetnie rozmawiają w języku angielskim, to częściowo masz rację. Angielski jest obecnie tak powszechny, że wkrada się do mowy codziennej (przyznać się, kto dziś już czelendżował targety?), a wiele osób porozumiewa się w nim na co dzień z osobami z całego świata. Postępująca globalizacja oznacza łatwiejszy dostęp do informacji, co jednak zrobić, jeśli potrzebne nam wiadomości dostępne są tylko w języku, w którym nie czujemy się pewnie?

Przede wszystkim pamiętaj, że nie od razu Rzym zbudowano, a każdy, kto biegle mówi po angielsku, też musiał się tego nauczyć. Świetnym źródłem nauki są kursy online, w których zdobywasz wiedzę we własnym tempie i możesz powtarzać tematy tyle razy, ile tylko chcesz.

Jeśli jednak aspirujesz do wejścia na jeszcze wyższy poziom znajomości języka angielskiego, niezbędna jest praca samodzielna. Osobom uczącym się języka obcego zwykle największy problem sprawiają słówka – bez gramatyki czy idealnej wymowy da się obejść, ale bez słownictwa ani rusz! W tym artykule chciałabym podrzucić kilka pomysłów na to, jak skutecznie uczyć się słówek we własnym zakresie.

 

Poznaj swój styl uczenia się

 

Są trzy podstawowe style uczenia się: słuchowiec (najlepiej pozyskuje wiedzę, słuchając, ale i mówiąc), wzrokowiec (najlepiej pozyskuje wiedzę czytając, oglądając zdjęcia, umieszczając wiadomości na schematach) i kinestetyk (najlepiej pozyskuje wiedzę w ruchu, np. pisząc, rysując, chodząc przy powtarzaniu). Warto dowiedzieć się, który z tych stylów jest nam najbliższy i następnie wdrożyć takie sposoby nauki, które będą z nim współgrać!

 

WLCR Write, Look, Cover, Repeat

 

Weź kartkę papieru i podziel ją na dwie kolumny. W lewej kolumnie zapisz słówko angielskie, w prawej jego polskie tłumaczenie. Przeczytaj listę kilka razy, starając się zapamiętać jak najwięcej słówek, a następnie zegnij kartkę na pół i sprawdź, ile tłumaczeń słówek pamiętasz (odznaczaj je haczykiem). Staraj się czytać słowa na głos!

 

Łącz słówka w rodziny

 

Jedno słówko może nie tylko mieć kilka znaczeń, ale również łączyć się z innymi podobnymi sobie. Możesz tworzyć listy synonimów (np. synonimy do słowa important to essential, crucial, of utmost importance), antonimów, słówek związanych z danym tematem (np. słówka samochodowe), słówek pochodzących od jednego rdzenia (np. learn – learning curve, a learner of English, important learnings from a lecture, a learned man), a nawet listy słówek, które ci się podobają lub które brzmią dziwnie (np. moist, jowls, haunches, thorough).

 

Zaprzyjaźnij się z zakreślaczem

 

Kiedy czytasz drukowany tekst, zaznaczaj kolorem słówka, których znaczenia nie jesteś pewien/pewna lub takie, które zostały użyte w nietypowym dla ciebie znaczeniu czy kontekście. Jeśli czytasz na czytniku lub komputerze, możesz przepisywać lub kopiować całe zdania z takimi słówkami do specjalnego dokumentu.

 

Naucz się korzystać ze słownika

 

Co oznaczają literki n, v, adj, adv koło angielskiego słówka? Albo polskie r.ż., r.m., r.n.? Słownik może dostarczyć nam więcej informacji niż tylko tłumaczenia słówek! Znajdź w swoim słowniku objaśnienie skrótów i podczas nauki staraj się zapamiętywać również te dodatkowe informacje.

 

Fiszki

 

Jest to nieco zmodyfikowana wersja sposobu numer 2. Fiszki możesz kupić gotowe lub zrobić je samemu. Są to po prostu fizyczne kartoniki lub wirtualne karteczki, na których z jednej strony jest słówko angielskie, a z drugiej – jego polskie tłumaczenie lub objaśnienie. Najpierw czytasz jedną stronę, zastanawiasz się, co może być po drugiej stronie, a następnie sprawdzasz, czy masz rację – i tak aż skończysz wszystkie kartoniki z zestawu.

 

Poznaj słówko w kontekście

 

Kiedy napotkasz na nowe słówko, staraj się nie sprawdzać od razu jego tłumaczenia. Najpierw zobacz, w jakim kontekście występuje – zwykle da się z niego wywnioskować, czy ma ono wydźwięk pozytywny, czy negatywny, czy określa rzecz, osobę, cechę, czy przypomina jakieś znane ci słówko… Zobacz, co znajduje się wokół niego w zdaniu, gdzie jest w nim umieszczone, jakie słówka stoją obok niego. W ten sposób łatwiej przejdziesz do kolejnego sposobu nauki…

 

Użyj słówka w kontekście

 

Tutaj masz kilka możliwości – napisz zdanie lub całą historyjkę zawierającą nowe słówko; narysuj prosty obrazek, który je zilustruje; wpleć słówko w zdanie podczas rozmowy. W ten sposób oderwiesz słówko od jego tłumaczenia, a zaczniesz zastanawiać się nad tym, co oznacza w kontekście, w którym jest używane!

 

Czytaj na głos

 

Choć czytanie po cichu ma swoje zalety (np. lepsze skupienie), czytanie na głos pomoże po pierwsze oswoić się z brzmieniem własnego głosu w języku obcym, a po drugie przyzwyczai cię do tego, że nieznane słówka nie muszą od razu oznaczać porażki. Jeśli napotkasz na nowe wyrażenie, nie przerywaj czytania – może się okazać, że w kontekście całego tekstu to jedno słowo zostanie wyjaśnione, użyte w innej formie, albo nawet okaże się wcale niepotrzebne!

 

Rinse and repeat!

 

Niezależnie od tego, którego sposobu użyjesz, pamiętaj, że kluczem do sukcesu w nauce języków obcych jest regularność. Czasami trudno znaleźć przestrzeń mentalną, aby uczyć się codziennie, ale nawet jeśli wykroisz sobie pół godziny dwa razy w tygodniu (i zaznaczysz je sobie w kalendarzu jako zajęte na spotkanie z angielskim!), już będziesz o krok dalej! Staraj się też wracać do tematów, które masz już przerobione – badania wskazują, że słówka, które zapamiętujemy najszybciej, również najszybciej opuszczają naszą pamięć, dlatego ważne jest, by je powtarzać.

Jak widzisz, sposobów na naukę słówek jest ho, ho i jeszcze trochę! Jest więc z czego wybierać. A może masz jakieś własne sprawdzone sposoby na naukę słówek? Jak to mówią, każdy sposób, który prowadzi cię do zamierzonego celu, jest dobry. Powodzenia w nauce!

 

Po więcej praktycznych wskazówek jak lepiej i wydajniej uczyć się języka obcego klikaj tutaj: https://videopoint.pl/go-blog-dogadajsiewpracypoang